Sigorta Şubesi İşletmeciliği


Şube yöneticisi yada tam anlamıyla şube işletmecisi olarak sigortacılık yapmak isteyenler için başlangıç nonktasında dikkat edilmesi gereken önemli durumlar söz konusudur. Şube işletmeciliği, özellikle sigortacılığa yeni başlayanlar için hem çok daha düşük maliyetle işe başlama imkanı verir hem de bir anda büyük bir acentenin satış kabiliyetine sahip olunmasını sağlar. Bu yazımızda şube işletmeciliğinin tüm püf noktalarını aktarmaya çalışacağız.

 

Şube Yöneticliği ile acente yöneticiliği arasında teknik ve idari anlamda çok fazla fark bulunmamaktadır. Temel olarak her ikisinde de portföy yönetimi esaslı bir çalışma planı uygulanmaktadır. Lakin Şube yöneticiliğinde size destek olacak merkezi fonksiyonların bulunması rutin işletmecilik görevlerinizden sıyrılarak daha fazla satış ve pazarlamaya yönelmenizi sağlar. 

 

Şube yöneticiliğinde size faydalı olacak teknik ve idari birimleri kısa şu şekilde sıralayabiliriz.

 

1) Uzman Teknik Ekip ; Şube vasıtasıyla üretim yapan acentelerin merkezzlerinde piyasada ihtiyaç duyulan tüm poliçelerle ilgili uzman teknik personeller bulunmaktadır. Şube yöneticisi iseniz size gelen tüm talepleri profesyonel bir biçimde poliçeleştirme sürecine hazırlayabileceğiniz ciddi bir teknik ekibe sahip olursunuz.

 

2) IT ve Yazılım desteği ; Sigorta üretiminde kullanılan bir çok program oldukça maliyetli ve karışıktır. Şube vasıtasıyla üretim yapan bir çok acente kendi özel geliştirilmiş yazılımları sayesinde rakiplerinden çok daha hızlı ve disiplinli bir şekilde teklif verme sürecini yönetebilirler. Tabiki bu da şube yöneticisinin daha proaktif çalışmasına olanak sağlar. Hatta yeni geliştirilen uygulamalar sayesinde tüm işlerinizi ofis dışından yönetebileceğiniz mobil crm sistemleri oluşturulmaya başlanmıştır. bu da sigorta pazarlaması alanında hareket kabiliyetinizi oldukça arttırır. Tabiki bu tip yatırımlar normal acenteler için oldukça maliyetli ve ciddi bilgi birikimi gerektiren projeler olduğu için şube yöneticileri normal acentelere göre sıfır maliyetle bu teknolojileri kullanma imkanı bulur.

 

3) Çoklu Acentelik imlanı; Şube yöneticliğinin en önemli avantajı ise şüphesiz ki hiçbir teminata ihtiyaç duymadan tüm sigorta şirketleriyle çalışabiliyor olmaktır. Bu açıdan bakıldığında tüm bu şirketlerin üretim hedefleri kollektif olarak tamamlanmakta ve ortak faaliyet prensibi dahilinde sigorta şirketlerine daha homojen üretimler sağlanabilmektedir. Aynı zamanda bu şirketlerin hedefleriyle ilgili yapılan çalışmalarda normal acentelere göre şube yöneticilerine daha minimal hedefler verilmektedir. Bu da şube yöneticisi açısından hedef baskısından doğabilecek psiklojik etkilerin olabildiğince az olmasına olanak tanır. 

 

4) Merkezi Hasar Yönetimi ve Müşteri Memnuniyeti Maksimizasyonunda Kurumsal Yapının Önemi ; Şube vasıtasıyla üretim yapan acentelerin büyük bölümünde şube yöneticileri hasarlarla alakalı ekstra bir mesayi harcamak zorunda kalmazlar. Hasar durumunda merkezde yer alan hasar uzmanları müşterilerle irtibata geçerek hızlı biçimde hasar tazminine olanak tanıyacak süreci başlatırlar. Ayrıca bu tip büyük acentelerin exgracia olarak bilinen hatır ödemesi limitleri de yüksektir. Bu sayede müşteri memnuniyetinin maksimizasyonu sağlanır. Müşteriler kendileriyle ilgilenen birimlerin kurumsal nitelikte olmalarından dolayı şube yöneticisine her zaman güven ve saygı duyacaklardır. Özellikle sigortacılıkta bu tip spesifik alanlarda uzman çalıştıran çok az normal acente bulunmaktadır. Bu da müşterilerinizde kurumsal ve kaliteli hizmet sunduğunuz izlenimini yaratcaktır.